Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu (zarządzanie ryzykiem). Absolwent studiów doktoranckich oraz studiów magisterskich Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (nadzór korporacyjny w spółkach kapitałowych), a także studiów magisterskich Wydziału Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego o specjalności informatyka. Ukończył studia podyplomowe Wycena przedsiębiorstwa i modelowanie finansowe w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz program o treści MBA The Strategic Leadership Academy, Executive Development Program Management II. Jest absolwentem Krajowej Izby Księgowych w specjalizacjach: Dyrektor Finansowy oraz Audytor Finansowy.
Biegły sądowy wyceny przedsiębiorstw, wyceny akcji i udziałów spółek oraz oceny opłacalności projektów inwestycyjnych. Członek Stowarzyszenia Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce. Ekspert European Cybersecurity Forum (CYBERSEC) oraz projektów badawczo rozwojowych.
Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie menedżerskie w organach spółek kapitałowych. Był dyrektorem finansowym, dyrektorem generalnym oddziałów spółek grupy kapitałowej PGE notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz wiceprezesem i prezesem zarządu spółek tej grupy. Zasiadał w wielu radach nadzorczych oraz pełnił role walnych zgromadzeń dla spółek zależnych.Zarządzał projektami z obszarów transformacji, strategii, ryzyka oraz modelowania finansowego w grupach energetycznych Vattenfall, Enea, Energa, Tauron, PGE, PSE, KGHM, Orlen i Lotos oraz spółek JSW i Bogdanka. Pełnił również funkcję Dyrektora Inwestycyjnego w funduszu typu private equity realizującym restrukturyzacje operacyjne, finansowe i kapitałowe spółek.
Jest autorem kilkunastu opracowań z zakresu bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, projektowania systemów ICT/OT oraz publikacji w magazynach branżowych i magazynach dla kadry zarządzającej przedsiębiorstw.
W dniu 2 grudnia 2024 roku Zgromadzenie Wspólników Ergia Advisory Sp. z o.o. powołało dra Zbigniewa Fałka do pełnienia funkcji prezesa zarządu Spółki.
Zgromadzenie wspólników jest najwyższą władzą w spółce. Zwyczajne zgromadzenie wspólników odbywa się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników jest rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty oraz udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.